Bohatý mládenec – ešte jedno ti chýba

 

A keď Ježiš vychádzal na cestu, pribehol nejaký mladý človek, ktorý padol pred ním na kolená a pýtal sa ho: Dobrý Učiteľu, čo mám učiniť, aby som dedične obdržal večný život? A Ježiš mu povedal: Prečo ma zovieš dobrým? Nikto nie je dobrý, iba jeden, Bôh. A prikázania vieš: Nezcudzoložíš, nezabiješ, neukradneš, nepovieš falošného svedoctva, neolúpiš nikoho, cti svojho otca i svoju mať! A on mu povedal: Učiteľu, to všetko som zachoval od svojej mladosti. Vtedy Ježiš pozrúc na neho zamiloval si ho a povedal mu: Jedno ti chýba: iď, predaj všetko, čo máš, a daj chudobným a budeš mať poklad v nebi a vezmi kríž, poď a nasleduj ma! Ale on sa zarmútil nad tým slovom a odišiel smutný, lebo mal mnoho majetku.

 

Bohatý mládenec sa domnieval, že od mladosti zachovával všetky Božie prikázania. Bezpochyby vynakladal vo svojom živote vážne mravné úsilie. Neupadol navonok (nie v vnútri srdca)do bahna nerestí, nešpinil sa ohavnými vecami. Práve preto si ho Ježiš „zamiloval”. Bolo čosi príťažlivé na tomto mladom mužovi, ktorý sa vydal na cestu do výšin. Spasiteľ s ním nediskutoval. Nepúšťa sa do vyvracania jeho výroku, ani mu nedokazuje, že on vlastne tie prikázania nenaplnil.


Vie, čo je v ňom, a pozná dôvod, pre ktorý sa jeho duša nachádza v rozpore s Bohom. Mládenec nevie, ako veľmi je pripútaný k svojim peniazom, netuší, že ich v podstate miluje viac než Boha. Cíti, že mu niečo chýba, inak by nebol prišiel za Ježišom. Teraz sa o tom dozvie a je zdesený.

Predaj, čo máš!”

Keby mu bol Ježiš miesto toho povedal: Ty ešte stále nemiluješ Boha z celej sily, bol by odpovedal: Ach, prečo by som svojho Boha nemiloval? Ale rozhovor pokračoval: Dokáž to činom, vzdaj sa všetkého kvôli Bohu a vydaj sa na tvrdú cestu Ježišovho nasledovníka. Tento príkaz ho náhle vytrhol z ilúzií – Boh, alebo peniaze. O toto tu ide! „Jedno ti chýba.” Ale na tomto jednom visí všetko. Boh si praje úplnú odovzdanosť.

Ak zaostaneš čo len v jednom bode, chýba ti v podstate všetko. Kto sa previnil v jednom prikázaní, prestúpil celý zákon. Kto je Bohu neposlušný iba v jednej veci, je stále v stave neposlušnosti voči Nemu. Kto lipne modloslužobne čo i len na jednej veci, je od Boha odlúčený. U Boha platí: Všetko, alebo nič. Keď sa nemôžeš podriadiť hoci len v jednej veci, lepšie povedané nechceš sa podriadiť, tak ide o vec, ktorá ti zvlášť prirástla k srdcu, všetkými vláknami svojho vnútra visíš práve na tejto jedinej.

Nemýľte sa! Môžeme sa na mnohoraký spôsob vydať Pánovi a s vážnym úmyslom Ho nasledovať. Ale ak je jedna oblasť, ktorej sa nechceme dotknúť, práve tam sa nachádza životný nerv starého človeka. Keď v tomto bode neurobíme rez, uviazne všetko. Dostaví sa duchovný a možno aj telesný úpadok, a prebudený duchovný život opäť odumrie. Možno povieš: „Iba to jedno by som si chcel ponechať”. Ale práve toho sa treba vzdať, ak chceš byť „dokonalý”, teda ak nechceš byť polovičatým kresťanom. Polovičatosť v duchovnom ohľade je koniec-koncov horšia ako duchovná mŕtvota. „Kiežby si bol horúci alebo studený!”

 

 

Komentáre sú uzavreté.

%d blogerom sa páči toto: